Eko Turizm

Anasayfa > Eko Turizm

 

EKOTURİZM POTANSİYELİ

 

Ekoturizmi potansiyel değerlendirme tablosu düzenlenmiştir. 

.
1. Alanda Planlanan Ekoturizm Etkinlikleri ve Parkurları:
Bisiklet Parkuru: Beypazarı orman parkının batı sınırından başlayıp kuzey yönünde devam edip Köst Mahallesine giden yola bağlanan toplam 2428 m’den oluşan bir parkurdur. Bu parkur sadece bisiklet sürücüleri için planlanmıştır.


1.Nolu Parkur: Uyuzlugün Deresinden başlayıp Kaklık Tepesi yamacından süzülüp KaracakayaDere mevkiinde son bulan 1052 metrelik keyifli bir parkurdur. Mevcutta 5 m genişliğinde taşıt yolu olan parkur hem araç hem de yaya yolu olarak düzenlenmiştir. Parkurun zorluk seviyesi oldukça düşüktür. Her türlü ekoturistlerin tercih edebileceği parkurdur.
2.Nolu Parkur: Beypazarı orman parkının batı sınırından başlayıp kuzey yönünde bisikletparkuruna paralel olarak devam etmektedir. Bu parkurun yaklaşık 1770 m sinde güneye doğru ayrılıp manzara seyir noktasına giden bir yol bulunmaktadır. Parkurun toplam uzunluğu 3843 m dir. Mevcutta 5 m genişliğinde taşıt yolu olan parkur hem araç hem de yaya yolu olarak düzenlenmiştir.
3.Nolu Parkur: Parkur 2’nin 1750 m’sinde batı yönünde başlayan 3 nolu parkur; AkçaavlaSırtına paralel olarak 2 m yürüyüş yolu olarak planlanıp, sonrasında güneye devam eden mevcut yol 5 m yürüyüş yolu olarak planlanmıştır. Parkur 2’den batı yönünde ayrılan yol 115 m sonra kuzey ve güney yönünde ayrıca ikiye ayrılmaktadır. Kuzeye giden yol parkuru kısaltmak için planlanmıştır. 3 nolu parkurun toplam uzunluğu 2950 m’dir.
4 Nolu Parkur: Bisiklet parkurunun 2000 m’sinde güneybatı yönünde başlayan bir parkurdur. Bu parkur genişliği 2 m olup sadece yürüyüş yolu olarak planlanmıştır. Bu parkurun toplam uzunluğu 2820 m dir.
5.Nolu Parkur: 2. Parkurun başlangıcından 500 m ilerisinde başlayıp, güneybatı yönünde 1402m uzunluğunda devam eden Ilıman çeşmesi mevkiinde son bulan bir parkurdur. Ayrıca bu parkurun başlangıcından 500 m ilerisinde sola ayrılıp Beypazarı Konaklamasız Orman Parkına ulaşmaktadır. Bu parkurun toplam uzunluğu 1402 m dir. Mevcutta 5 m genişliğinde taşıt yolu olan parkur hem araç hem de yaya yolu olarak düzenlenmiştir.

5 ayrı yürüyüş parkurundan ve 1 bisiklet parkurundan oluşan ekoturizm alanın toplam parkur uzunluğu 14.995 metredir. Biyolojik çeşitliliğin verimli olduğu bu alanda parkurların bazıları sırt üzerinden bazıları yamaçtan bazıları da dere paralelinden ilerlemesi sebebi ile her türlü vatandaşın doğada görmek ve bulmak istediği şeyi fazlası ile görüp bulacağı bir alandır. Beypazarı’nın sahip olduğu kültürel turistliğe alternatif olarak geliştirilen bu ekoturizm planı bölgeye gelecek ekoturizm sevenlerle birlikte turizmin üst düzeylere çıkması beklenmektedir.