Yazarımız Ethem TORUN

Anasayfa > Yazarımız Ethem TORUN

 

Yazarımız Ethem TORUN

8 Mayıs 1929’da Beypazarı – Hıdırlık Tepesi’nin eteğindeki dede evinde dünyaya geldi. Babası Şükrü Torun Yörükoğlu sülalesinden Annesi Reşide Emine Torun’da Kocakulaklardan bakırcı ustası Erzurumluoğlu Hacı Ahmet Tunç’un kızıdır. Babası Şükrü Torun 1931 – 1950 yılları arasında Beypazarı Belediye Başkanlığı yapmış olduğundan o dönemlere ait evrak, resim, doküman vb.ni kapsayan değerli bir arşivi vardır.

Eğitiminin ilk bölümünü Beypazarı’nda tamamladı. 1952 yılında Erkek Teknik Yüksek Öğretmen Okulu’nun Elektrik bölümünden mezun oldu. Beypazarı Belediyesinde Elektrik İşleri Şefliği yaptı. İstanbul Atatürk Havalimanının Uçak Revüzyon Atelyesinin kuruluşunda yer aldı. 1958 yılında TCDD Genel Müdürlüğü tesisler Dairesinde göreve başladı. Teknik Müdürlük görevinden sonra 1981 yılında emekli oldu.

Yaklaşık 50 senede ahşap üzerine oyma ve doğrama el sanatı ile uğraştı. 1981, 1984 ve 1988 yıllarında bu konuya ilişkin Ankara’da üç kez kişisel sergi açtı. 2004 yılında Beypazarı’mızın ilk ve tek prestij ve kaynak kitabı olan “Bilinen ve Bilinmeyen Yönleriyle Beypazarı” kitabını yayınladı.

2005 yılında vefat etti.