Yazarımız Ahmet YILDIRIM

Anasayfa > Yazarımız Ahmet YILDIRIM
Yazar Ahmet Yıldırım  
 
“Beypazarı 1954, Eğitimci, şair-yazar”
 
 
   Ankara’nın Beypazarı ilçesinde doğdu. 1972’de Ankara Erkek İlköğretmen Okulu’ndan mezun oldu. 1988’de Anadolu Üniversitesi A.Ö.F. Eğitim Ön lisans Programını bitirdi.  Yurdun çeşitli yerlerinde öğretmenlik yaptı. Birçok dergi ve gazetede yazı ve şiirleri yayınlandı. 
Ahmet Yıldırım, 1982’de Türk Edebiyatı Vakfı Çocuk Yayınları Yarışması’nda “Arkadaş” isimli eseri ile ikincilik ödülüne; 1985 yılında, Tercüman Kültür ve Sanat Armağanları Röportaj Yarışması’nda “Beypazarı’nda Gümüş Takı Sanatı” isimli röportajıyla mansiyona layık görüldü. 
“Bir Sevdanın Yüreğinde” adlı şiiri, Azerbaycan Türkçesine aktarılıp Azerbaycan’da yayımlanan “Türk Şeirinde Eşq”adlı seçkide yer aldı. “Sevdalı Gözlerinle Gel” rast,“Yanıyor Yanıyor Kavruluyorum” hüzzam, “Rüyalar Gerçeğe Kanat Açar mı?” nihavend,  “Beypazarı Sevdası”  adlı şiiri de hüseyni makamında Bestekâr Mustafa Çalık tarafından bestelendi. “Gönlüme Bir Tatlı Bela Gözlerin” Bizim Dostlar Derneği Güfte Yarışması’nda (2021),  Derya Müzik Akademisi Ödülü kazandı ve Bestekâr Burhan Atik tarafından rast makamında bestelendi.  ”Ah Yârim Ah!” adlı şiiri ise iki değerli bestekârımızın gönlünde yer bularak;  Suat Yıldırım ve Naci Tunçel tarafından uşşak ve nihavend makamlarında notalarıyla buluşturuldu.  
 
Eserleri:
 
Mevlâna’dan Damlalar (manzum öyküler)
Arkadaş (çocuk romanı)
Mızıkçı (öyküler)
Osman Gazi (çizgi roman)
Azatlık Aşkı Dünyanın Çatısında Bir Türk Çocuğu (gençlik romanı)
Atasözleri ve Deyimleriyle Beypazarı Ağzı (İnceleme, araştırma, derleme)
Beypazarı Efsaneleri (derleme) 
Bir Sevdanın Yüreğinde (şiir)
Kedilik Bende Kalsın (çocuk romanı) 
Adını Unutan Kız (masal)
Gökyüzü Ne Çok Yıldız (Küçürek Öyküler)