İpek Yolunun İncisi Beypazarı

Anasayfa > İpek Yolunun İncisi Beypazarı

 

SUNUŞ

 

 

Değerli okuyucular,

Bazı şehirler, içinde barındırdığı eşsiz değerleri ile kendine âşık eder insanları. Dünyanın başka yerlerinde rastlanmayacak kıymetler, insanların o şehre sevdalanmasını sağlar. Masallara konu olabilecek anılar yaşatır insana ve tarihinde birçok hikâyeler barındırır. Tıpkı bizlerin, ilçemiz Beypazarı ile olan hikâyemiz gibi…

Tarihî İpekyolu üzerinde bulunan, zamanın durduğu yer Beypazarı, bizler için Anadolu kültürünün kalbidir. Tarih ve kültür geçmişi çok eskilere dayanan ilçemizde, tarih ve kültür mirasımızın hassasiyetle korunması ve yeni nesillere aktarılması, bizler için her zaman büyük önem arz etmiştir.

Hititlerden Artuklulara, Selçuklu Devleti’nden Osmanlı İmparatorluğuna, ilçemize ve kültürümüze miras kalan, paha biçilemez manevi değerlerimiz, her geçen gün artan misafirlerimiz tarafından hayranlıkla izlenmektedir.

Beypazarı halkı, ilçemize miras kalan kültürümüz ile özdeştir. Atalarımızdan kalan bütün değerlerimiz, anamızın duası, babamızın alın teri, kardeşlerimizin anılarıdır. Nesilden nesile anlatılan masallar çocukluk anılarımız, söylenen maniler ise, hayatımıza ışık tutan tecrübelerdir.

Bizler, ilçemizdeki kültür cevherini korumak ve tanıtmak için gerekli çalışmaları yapmaktayız ve yapmaya da devam edeceğiz. İlçemiz başta olmak üzere, ülke olarak bir milletin tek sermayesi, kültürüdür. Masallarıyla, hikâyeleriyle, manileriyle… Kültür mirası sermayesi olmayan milletlerin, yarınları karanlıktır.

Beypazarı’mızın çok zengin bu kültür mirasını, hep birlikte hassasiyetle korumak ve geleceğimize ışık tutması için yeni nesillere aktarabilmek dileğiyle…

 

 

Tuncer KAPLAN Beypazarı Belediye Başkanı