Beypazarı Geleneksel Giyimi Kollu Cepken

Anasayfa > Beypazarı Geleneksel Giyimi Kollu Cepken

Beypazarı Geleneksel Giyimi Cepken

 


Salta (cepken) ve Yelek :

Salta (cepken) yakasız ve iliksiz kollu cepken biçiminde bir çeşit kısa cekettir. Ayrıca; kaynaklarda “Salta’nın kol kısmı yarık, omuz kısmı kaputa benzerdi. Bunu, genellikle esnaf giyerdi. Yaka ve kol kenarları sırma ile süslenir, daha çok kadifeden yapılırdı. Saltanın Osmanlı saraylarında kadınlar tarafından giyilen cinsi ipekli kumaştan yapılır, kenarlarına sırma işlenirdi. Geniş hırka biçimindeydi, vücudun üst kısmını kalçalara kadar örterdi. Kâhya kadına ve iki kâtibe, göreve tayin edildikleri zaman Hazine-i Hassa’dan birer salta verilirdi. Resmi günlerde ve padişah huzurunda salta giyilmesi mecburiydi” biçiminde anlatılır.[1]

Beypazarı’nda altın rengi işlemeli saltalar çoğunlukla bordo, siyah, kırmızı, yeşil, lacivert, mavi renklerde kadife ve çuha kumaştan, önü düz, kolları uzun, eteği bele kadar kısa ceketlerdir. Saltaların üzerinde altın ve gümüş rengi metal ipliklerin (sim sırma)[2] bükülmesi ile hazırlanan kordonlar desene göre kumaşa üstten iplikle tutturularak işlenmiştir. İşlemeler yaka, kol, ön ve arka etek kenarlarında su şeklinde, ön parçalarda, arka ortasında ve kol ortasında su üzerinde büyük motifler yer alır.

 

 
 
 
 
 
 
 
 


[1] vMeydan Larousse Ansiklopedisi

[2] Sim: Genellikle ipek veya renkli pamuk ipliği üzerine inceyassı madeni teller sarılarak yapılan ve kumaşları işlemede kullanılan iplik.