Beypazarı Belediyesi Tarih ve Kültür Müzesi

Anasayfa > Beypazarı Belediyesi Tarih ve Kültür Müzesi

 

Beypazarı Belediyesi Tarih ve Kültür Müzesi

 

 

Nurettin Karaoğuz tarafından bağışlanan konak, 1996 yılından itibaren  “Beypazarı Tarih ve Kültür Evi” olarak kullanılmaktadır. Beypazarı kültürünü yansıtan eserlerin, kıymetli madenlerin, antika eşyaların ve Beypazarı tarihine ışık tutan tarihi belgelerin sergilendiği Kültür Evi; Mehmet Nurettin Karaoğuz tarafından Ankara İl Özel İdaresi'ne bağış yapılmış, 1997 Yılında Müze haline getirilmiştir. Müze 2014 yılında Beypazarı Belediyesi’ne devredilmiştir.
Müze binası 1850 yılında yapılmış olup, üç katlıdır. Klasik Osmanlı mimari özelliklerini taşımaktadır. Giriş katı taş duvar olarak yapılmış olup, ahır ve avlu bölmesi olarak kullanılmış, üst katlar ahşap, duvarların iç ve dış sıvaları yöresel tatlı kireçle kaplanmıştır.
Bütün odalarda yüklük (yataklık), gusülhane (banyo) ve sedirlerin bulunması konağın özellikleri arasındadır. Ataerkil aile yapısına uygun olarak yapılmış ve yaşanmıştır. Konakta yatak odaları, misafir odaları, çocuk odası, namaz odası, gelin odası, her katta mutfak ve abdesthaneler bulunmaktadır.
Müzemiz Etnografik bir müze olup, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait Beypazarı ve Yöresinin kültürünü yansıtan özellikler, eşyalar mevcuttur. Beypazarı’nın geleneksel yaşam tarzı, 7 gün süren Beypazarı düğün gelenekleri de mümkün olduğu kadar sergilenmeye ve anlatılmaya çalışılmıştır. Ayrıca bahçesinde Roma ve Bizans dönemine ait arkeolojik eserler sergilenmektedir.
Müze Evi’nde sergilenen eserler ve eşyalar Beypazarı ile ilgili kuruluşlar ve hayırsever vatandaşlar tarafından bağışlanmıştır.

 

Haftalık Çalışma Saatleri

GÜNLER Açılış saati Kapanış Saati
Pazartesi 09:00 18:00
Salı 09:00 18:00
Çarşamba 09:00 18:00
Perşembe  09:00 18:00
Cuma 09:00 18:00
Cumartesi 09:00 18:00
Pazar 09:00 18:00

 

 

 

 

Cumhuriyet, Bulgurdede 5. Sk No:2, 06730 Beypazarı/Ankara
Beypazarı Kültür ve Tarih MüzesiBeypazarı için Müzeler ve sanat galerileri