Altın Gümüş Telkari İşlemeciliği

Anasayfa > Altın Gümüş Telkari İşlemeciliği

Beypazarı Telkari İşçiliği

 

Ankara'nın 100 km batısında yer alan Beypazarı ilçesi, telkari sanatı, giyimi kuşamı, yemekleri, evleri ve el sanatları açısından incelenmeye ve araştırılmaya değer özellikler gösterir. İlçede gümüş işleri yapımının tarihi çok eskilere dayanır. Eski ustalar döküm gümüş ve altın işleri yaparken son 40-50 yıldan bu yana telkari ile uğraşmaya başlamışlardır. Bu eski ustaların yetiştirdiği ve onların bıraktığı yerden başlayan yeni ustalar ise 20. yy'ın son çeyreğinde telkariyi Beypazarı'nda geliştirerek adını yurtdışına kadar duyurmuşlardır.

Gümüş ve altının ince teller halinde örülerek yapıldığı ''Telkari'' sanatı işlemeleri, Kültür Bakanlığı tarafından ''Kültürel Hediyelik Eşya Tasarım Yarışması''nda birincilik alan en ünlü Beypazarı el sanatıdır. 70 civarında gümüş mağazası ve atölyesi faaliyet göstermektedir.

Beypazarı'nda üretim geleneksel tekniğinden sapmadan küçük işletmelerde yapılmaktadır. İlçede 40 kadar işyerinde 30'a yakın usta ve kalfa ile 400'e yakın çırak ve işçi telkari alanında çalışmaktadır. Beypazarı’nda çalışan telkari ustalarının hepsi Beypazarı veya civar köyleri doğumludur. İlçede telkari sanatı ustadan çırağa aktarılmaktadır. Bugünkü ustaların yüzde sekseni bu sanatı ustasından öğrenmiştir, yüzde yirmisi ise ağabeyinden veya babasından görüp öğrenmiştir.